• Zamiast telewizji – lepsze sposoby spędzania czasu

•  Często nam się wydaje, że telewizja albo bajki w komputerze to jedyny sposób, żeby na dłużej zająć uwagę rozbrykanego przedszkolaka. Tymczasem wystarczy po prostu zrezygnować z telewizora, żeby przekonać się, jak wspaniale można spędzać czas bez niego. Jest sporo programów i bajek dla dzieci, które uczą i inspirują. Ale długie siedzenie przed telewizorem unieruchamia dziecko fizycznie i męczy wzrok. Jego mózg bombardowany bodźcami broni się wyłączeniem uwagi i emocji. Z czasem dziecko zaczyna wszystko puszczać mimo uszu. Przed ekranem maluch zastyga, a my możemy zająć się obowiązkami. Ale przecież jest masa innych zajęć, które wciągną dziecko.

• Prace domowe
          • Zmywając naczynia, możecie postawić na stole lub blacie miskę z wodą, w której dziecko umyje zabawkowy serwis albo łyżki. Pakując naczynia do zmywarki, pozwólcie dziecku włożyć te mniej zabrudzone. Przy segregowaniu sztućców maluch naprawdę może pomóc. Możecie razem wkładać ubrania do pralki i rozwieszać te wyprane. W kuchni pozwólcie mu mieszać sałatkę lub gnieść ciasto.

• Zajęcia plastyczne
          • Pokażcie dziecku różne techniki – pozwólcie rysować pastelami i malować farbami. Za każdym razem wprowadzajcie do zabaw plastycznych nowy element. Możecie wykorzystać przeczytane czasopisma i pozwolić dziecku z nich wycinać postaci
            i przedmioty, a później przykleić je na kartkę, tworząc kolaż. Może dziecku spodoba się malowanie palcami za pomocą specjalnych farb? Lepienie z plasteliny albo masy solnej? Wasze propozycje muszą być dostosowane do wieku dziecka – oczekując zbyt wiele, możecie je łatwo zniechęcić.

• Kolorowanki i naklejanki
          • Zamiast kupować gotowe kolorowanki, możemy sami narysować dziecku na kartce kontury. Zeszyty z naklejkami działają na zasadzie prostych układanek – dziecko musi odnaleźć miejsce, na które może przykleić naklejkę.

• Układanki i puzzle
          • Możecie zacząć od najprostszych, drewnianych układanek z uchwytami przy elementach. Puzzle łatwo zrobicie sami, tnąc na części pocztówki. Dzieciom, które ciężko oderwać od bajki w telewizji, zaproponujcie układanki z bohaterami bajek.

• Przebieranki
          • Wyjmijcie z szafy letnie sukienki, kapelusze, szale, wachlarze i błyskotki. Zróbcie papierową koronę i czarodziejską różdżkę. A może zaprosicie do zabawy więcej dzieci?

• Teatrzyk
          • Muszą być dekoracje, kurtyna, bilety, miejsca dla publiczności i dzwonki. Nawet najbardziej leniwi znajdą zajęcie jako widzowie. Dziecko zachęcone zabawą z wami wkrótce zacznie samo organizować przedstawienia.

• Budowle
          • Gdy na plac budowy wjeżdża stół, krzesła, taborety kuchenne, koce i poduszki, jest trochę zamieszania, lecz zabawa może potrwać parę godzin.

• Pierwszy ogród
          • Wkładanie do ziemi nasionek, zasypywanie ich, podlewanie i oczekiwanie na pierwsze zielone listki będzie dla przedszkolaka ważnym przeżyciem. Pozwólcie mu doglądać roślin i podlewać je lekką konewką. To świetna lekcja przyrody
            i… odpowiedzialności.

• Gry planszowe i wyścigi
          • Najlepsze są wszelkiego rodzaju wyścigi skonstruowane na zasadzie chińczyka. Możecie także zorganizować zwykłe wyścigi samochodowe, wystarczy stromy zjazd zrobiony z kawałka tektury albo tor z klocków.

• Zabawy z wodą
          • Nalewanie, wylewanie, przelewanie, kąpiel lalek – każde dziecko to lubi.

• Muzyka i taniec
          • Przesłuchajcie razem płytę z piosenkami dla przedszkolaków albo zaproponujcie maluchowi swoją ulubioną płytę i pokażcie jak wspaniale można się przy niej bawić
            i poruszać. Możecie także urządzić wspólny koncert. Zbierzcie stare grzechotki, bębenek (lub garnek), cymbałki i wszystkie „hałasujące” przedmioty i spróbujcie stworzyć podkład muzyczny do ulubionych wierszyków lub piosenek.